Czym jest organizacja ?

Jesteśmy federacją organizacji pozarządowych oraz osób niezrzeszonych, skupiającą pasjonatów i badaczy historii w praktyce. Dążymy do zjednoczenia wszystkich osób, którym zależy na pogłębianiu wiedzy historycznej, poznawaniu dziejów człowieka, oraz co ważniejsze, zachowaniu pamiątek przeszłości dla przyszłych pokoleń.

Osoby zrzeszone w Polskim Związku Eksploratorów są realną siłą, która ma wpływ na kształtowanie prawa przyjaznego miłośnikom historii zajmującym się poszukiwaniami amatorsko, ale również profesjonalnie.

Do czego dążymy?

Naszym celem jest unormowanie sytuacji prawnej eksploratorów w Polsce.
Jesteśmy głosem kilku tysięcy poszukiwaczy skupionych w pięćdziesięciu jeden stowarzyszeniach i fundacjach.
Wspierają nas również osoby niezrzeszone o statusie członka wspierającego, których jest ponad dwa tysiące.

Każdy z nas od dziecka marzył o odkrywaniu skarbów. Penetrowaliśmy stare ruiny, piwnice, strychy, babcine szuflady. Czytaliśmy książki historyczne i ruszyliśmy w teren by weryfikować wydarzenia w nich opisane z tym, co do dziś pozostało. Były to najczęściej okopy z walk minionych wojen czy wreszcie zamki, pałace i grodziska. Każdy z nas poszedł swoją ścieżką odkryć. okazało się też, że takich jak my jest wielu. Z czasem poszukiwanie stało się nieodzownym elementem naszego życia. Niestety jak to zwykle bywa na drodze realizacji pasji stanęło państwo, jego urzędnicy i grupy interesu.

Jacek Wielgus

Jacek Wielgus
Prezes zarządu

Absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach, administrator najstarszego i największego w Polsce portalu eksploracyjnego www. poszukiwanieskarbow.com Członek zarządu fundacji Dajna im. Profesora Jerzego Okulicza Kozaryna, dyrektor techniczny Fundacji Bieg Rzeźnika, współorganizator kilkunastu, cyklicznych biegów górskich i miejskich (m.in. Bieg Rzeźnika, Ultra Maraton Bieszczadzki, Zimowy Maraton Bieszczadzki, Półmaraton Gliwicki). Specjalista w zakresie technik eksploracyjnych. Konsultant, organizator i uczestnik licznych inicjatyw związanych z edukacją środowisk związanych z ochroną dziedzictwa kulturowego, współautor i realizator kilkunastu projektów badawczych Instytutu Archeologii UW oraz Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie. Żeglarz i podróżnik.

Piotr Brzozowski
Członek zarządu, skarbnik

Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Warszawie. Członek Ostrołęckiego Stowarzyszenia Eksploracyjnego. Od kilku lat zapalony eksplorator. Od samego początku prowadzący poszukiwania w miejscach stopniowo wypieranych przez urbanizację, by uratować ślady historii. Organizator i uczestnik zjazdów historyczno-edukacyjnych.

Dariusz Hasiak
Członek zarządu

Uczestnik Misji Pokojowych na Bliskim Wschodzie. Zapalony miłośnik Historii. Od kilku lat zapalony detektorysta. Prezes Fundacji Stary Szlak. Współorganizator obozów poszukiwawczych. Wraz z żoną zajmuje się rekonstrukcją odzieży historycznej. Na co dzień promuje legalny detektoryzm.

Radosław Skowroński
Członek zarządu

Poszukiwacz z kilkunastoletnim stażem. Od zawsze. jako członek Lubuskiej Grupy Eksploracyjnej Nadodrze, współorganizator obozów badawczych i badań terenowych. Współpracujący z Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu, Lubuskim Muzeum Wojskowym w Zielonej Górze z/s w Drzonowie oraz Muzeum Archeologicznym Środkowego Nadodrza w Świdnicy. Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu. Pasjonat historii i szeroko pojętego regionalizmu. Zwolennik detektoryzmu rekreacyjnego.

Robert Michalski
Członek zarządu

Wieloletni członek i obecny prezes Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego „Grupa Łódź „. Pasjonat historii i miłośnik miasta Łodzi. Od wielu lat zdeklarowany poszukiwacz – detektorysta i zwolennik zmian w prawie dotyczących poszukiwań. Miłośnik archtektury militarnej. Uczestnik wielu zlotów i zjazdów poświęconych detektorystyce.

Joanna Kaferska-Kowalczyk
Pełnomocnik d.s. informacji publicznej i komunikacji

Studiowała malarstwo ze specjalizacją witraż artystyczny w Poznaniu. Prowadzi własną pracownię szkła, biżuterii i ceramiki. Lubi sztukę, dobrą literaturę i historię. Od lat związana z tym samym, fajnym mężem. Ma dwóch dorosłych, cudownych synów… i parkę leniwych kotów. Jej praca to „brudna i śmierdząca robota”, dlatego wolny czas woli spędzać na świeżym powietrzu. Skutkiem tych potrzeb, jest patent sternika jachtowego i licencja pilota paralotniowego. Od kilku lat wygrywa jednak „żywa historia”. Nie jest związana z żadną grupą eksploracyjną. Jest zwolenniczką liberalizacji prawa dla poszukiwaczy w Polsce.

Artur Troncik
Doradca d.s. poszukiwań i poszukiwaczy

Szukam od zawsze i nie ma dla mnie znaczenia czy to złote importy rzymskie sprzed prawie 2 tyś lat, meteoryty, zatopione czołgi, czy też pozostałości po Górnośląskich Kolejach Wąskotorowych – szukam zawsze z tą samą pasją, pasją odkrywcy. Walczę o normalne i klarowne prawo dla każdego poszukiwacza-pasjonaty w imię dobra nauki w tym kraju.

Grzegorz Mejsner
Specjalista ds. merytorycznych

Lat 44, z wykształcenia inżynier od ścieków i certyfikator energetyczny, trudniący się obsługą zarządczą nieruchomości, z zamiłowania żeglarz, turysta górski i pieszy, samochodzikowiec (od Pana Samochodzika), detektorysta, mors, czytelnik i pewnie znalazłoby się parę innych.

Maciej Dobrowolski
Specjalista ds. poszukiwań w Lasach Państwowych

Najmłodszy z ekipy PZE, zagorzały offroad’owiec oraz pasjonat motoryzacji , z doświadczenia i wykształcenia wieloletni kucharz. Zawzięty poszukiwacz, oraz pasjonat II Wojny Światowej , prowadzący Sekcje Detektorystów-Lubań. Uparcie dążący do podstawionych celów, nie uznając kompromisów.

Paweł Kozłowski
Redaktor Naczelny – Koordynator do spraw kontaktu z mediami

Specjalista reklamy i marketingu, prezes stowarzyszenia Mazowiecka Grupa Poszukiwaczy Świta Ziemowita. Zwolennik odkrywania śladów przeszłości poprzez przygodę i rekreację na łonie natury. Fan dalekich podróży i tras po bezdrożach. Propagator włączenia strony społecznej do systemu ochrony i pozyskiwaniu wiedzy o wspólnej przeszłości i historii.