Każdy z nas od dziecka marzył o odkrywaniu skarbów. Penetrowaliśmy stare ruiny, piwnice, strychy, babcine szuflady. Czytaliśmy książki historyczne i ruszyliśmy w teren by weryfikować wydarzenia w nich opisane z tym, co do dziś pozostało. Były to najczęściej okopy z walk minionych wojen czy wreszcie zamki, pałace i grodziska. Każdy z nas poszedł swoją ścieżką odkryć. kazało się też, że takich jak my jest wielu. Z czasem poszukiwanie stało się nieodzownym elementem naszego życia. Niestety jak to zwykle bywa na drodze realizacji pasji stanęło państwo, jego urzędnicy i grupy interesu.

Jacek Wielgus

Jacek Wielgus
Prezes zarządu

Absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach, administrator najstarszego i największego w Polsce portalu eksploracyjnego www. poszukiwanieskarbow.com Członek zarządu fundacji Dajna im. Profesora Jerzego Okulicza Kozaryna, dyrektor techniczny Fundacji Bieg Rzeźnika, współorganizator kilkunastu, cyklicznych biegów górskich i miejskich (m.in. Bieg Rzeźnika, Ultra Maraton Bieszczadzki, Zimowy Maraton Bieszczadzki, Półmaraton Gliwicki). Specjalista w zakresie technik eksploracyjnych. Konsultant, organizator i uczestnik licznych inicjatyw związanych z edukacją środowisk związanych z ochroną dziedzictwa kulturowego, współautor i realizator kilkunastu projektów badawczych Instytutu Archeologii UW oraz Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie. Żeglarz i podróżnik.

Piotr Brzozowski
Członek zarządu, skarbnik

Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Warszawie. Członek Ostrołęckiego Stowarzyszenia Eksploracyjnego. Od kilku lat zapalony eksplorator. Od samego początku prowadzący poszukiwania zabytków w sposób legalny i mocno promujący ten typ poszukiwań zabytków wśród innych detektorystów. Organizator i uczestnik zjazdów historyczno-edukacyjnych.

Dariusz Hasiak
Członek zarządu

Uczestnik Misji Pokojowych na Bliskim Wschodzie. Zapalony miłośnik Historii. Od kilku lat zapalony detektorysta. Prezes Fundacji Stary Szlak. Współorganizator obozów poszukiwawczych. Wraz z żoną zajmuje się rekonstrukcją odzieży historycznej. Na co dzień promuje legalny detektoryzm.

Radosław Skowroński
Członek zarządu

Od kilkunastu lat zapalony detektorysta. Jako członek Lubuskiej Grupy Eksploracyjnej Nadodrze współorganizator obozów badawczych i badań terenowych, współpracujący z Lubuskim Muzeum Wojskowym w Zielonej Górze z/s w Drzonowie, Muzeum Archeologicznym Środkowego Nadodrza w Świdnicy i Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu. Pasjonat historii i szeroko pojętego regionalizmu. Zwolennik detektoryzmu rekreacyjnego.

Joanna Kaferska-Kowalczyk
Pełnomocnik d.s. informacji publicznej i komunikacji

Studiowała malarstwo ze specjalizacją witraż artystyczny w Poznaniu. Prowadzi własną pracownię szkła,biżuterii i ceramiki. Lubi sztukę,dobrą literaturę i historię. Od lat związana z tym samym, fajnym mężem. Ma dwóch dorosłych, cudownych synów… i parkę leniwych kotów.
Jej praca to „brudna i śmierdząca robota”,dlatego wolny czas woli spędzać na świeżym powietrzu. Skutkiem tych potrzeb,jest patent sternika jachtowego i licencja pilota paralotniowego. Od kilku lat wygrywa jednak „żywa historia”. Nie jest związana z żadną grupą eksploracyjną. Jest zwolenniczką liberalizacji prawa dla poszukiwaczy w Polsce.

Artur Troncik
Doradca d.s. poszukiwań i poszukiwaczy

Szukam od zawsze i nie ma dla mnie znaczenia czy to złote importy rzymskie sprzed prawie 2 tyś lat, meteoryty, zatopione czołgi, czy też pozostałości po Górnośląskich Kolejach Wąskotorowych – szukam zawsze z tą samą pasją, pasją odkrywcy. Zbuntowałem się i podjąłem walkę, ponieważ chcąc być od dawna LEGALNYM poszukiwaczem widzę jak wielkie kłody, czasem nie do przejścia dla zwykłego zjadacza chleba, rzucają niezorientowani w przepisach prawa urzędnicy, często też robią to celowym działaniem, a próby zwrócenia im uwagi kończą się tym że człowiek staje się po prostu ich wrogiem. Mając w ręku takie narzędzie jak źle skonstruowane definicje prawne zabytku czy zabytku archeologicznego, oraz wiele innych „wydumek” ustawy o ochronie zabytków, mogą z każdego pasjonaty w dowolnym momencie zrobić Niszczyciela Dziedzictwa Narodowego by finalnie napiętnować go w mediach, a czasem za pomocą tych samych definicji, urzędnicy Ci mogą w magiczny sposób coś wpisać do rejestru, a gdy zaistnieje potrzeba, to mogą TO z rejestru wypisać. Nie zgadzam się z urzędniczą nieznajomością podstaw prawa i walczę z tym. Walczę z tymi urzędnikami i naukowcami, którzy dla własnego „widzi mi się”, lub z czystej niewiedzy, niszczą prawdziwych pasjonatów. Walczę o normalne i klarowne prawo dla każdego poszukiwacza-pasjonaty w imię dobra nauki w tym kraju.

Paweł Kozłowski
Redaktor Naczelny – Koordynator do spraw kontaktu z mediami

Specjalista reklamy i marketingu, prezes stowarzyszenia Mazowiecka Grupa Poszukiwaczy Świta Ziemowita.
Fanatyk odkrywania historii, detektorysta.
Fan dalekich podróży i tras po bezdrożach. Zwolennik aktywnej współpracy z archeologami i ze światem nauki, bo według niego tylko ścisła współpraca pozwala ratować dziedzictwo narodowe.